Bevezető
A méret kérdés rendkívül szubjektív dolog az okostelefonok körében (is). Van, aki az 5 hüvelyk körüli kijelzőméretű lapátokra vagy esetleg a phabletekre esküszik, de van akinek már a 4 inch is sok, ezt az ember kézmérete és/vagy ízlése, éppenséggel pénztárcája válogatja. A trend ugyebár az évről évre egyre nagyobb és nagyobb kijelzők megjelenése a telefonokban, ez már a kezdetek óta minden modell utódjának a jellemzője. 2010-ben a 4 hüvelykes kijelzőjű Xperia X10 jelentette a méretes okostelefont illetve a felsőkategóriát, aztán szépen lassan ez a kifejezés 2013-ra már az 5 inches és az afölötti méretre lett érvényes. Ez persze magával vonta a középkategória és az olcsó kategória méret- és tudásnövekedését is, így ma már egy 4 inches kijelzőjű készülékbe is kerülhet alapszintű hardver (lásd Xperia E1), sőt, már 5 inches készülékben is előfordul középkategóriás hardver (lásd Xperia C).
Jelen tesztem alanya, a 4,3 inches Z1 Compact jól szemlélteti, hogy ma már egy igazából nem is olyan kicsi készüléket hívnak kompaktnak, igaz, a nagyokhoz képest valóban egy kompakt(abb) készüléket kapunk.
A Z1 Compact röviden fogalmazva a mezei, 5 inches Xperia Z1 4,3 inch-es kijelzőjű variánsa, avagy – még rövidebben – kompakt változata. A kevésbé jártasak azt hihetik, hogy a Z1 butított változatával van dolgunk, azonban egyes konkurens modellektől eltérően bizony nem süthetjük rá ezt a jelzőt, ugyanis a Z1 Compact a mezei Z1-gyel csontra megegyező hardverrel büszkélkedhet, ha nem számítjuk bele, hogy a kijelző felbontása és az akkumlátor kapacitása ugyan csökkent a nagytesóhoz képest, de az sem vészesen. Vagyis egy olyan csúcsmodellről van szó, ami ezúttal a kompaktabb méretű készülékeket preferáló felhasználóknak kedvez. Hasonló elven alapuló, kicsinyített csúcsmodellre az Xperiák történetében eddig utoljára csak a 2011-es Xperia ray esetében volt példa, ő az akkori Xperia arc csúcsmodell hardverét kapta egy jóval kisebb méretbe csomagolva.
Méret, ergonómia
Kézbe véve azt érzem, hogy ez olyan közepes méretű készülék. Nem nevezhető kicsinek, de olyan nagynak se, legalábbis a mai trendekhez képest. Nincs nagy kezem, így nekem már nem igazán megy csúsztatás nélkül a kijelző túlsó sarkának elérése hüvelykujjal, de ez különösebben nem zavar, tudok kompromisszumot kötni. Feltételezem, hogy a nagy kezeseknek is körülbelül határeset lehet ez a művelet. A kijelző körüli kávát egy picit vastagnak érzem, kisebb kávával valamelyest javulhatna az egykezes használat. A zsebre rakással egyáltalán nincs gond, számomra nem zavaró ott hordani a masinát. Jól illeszkedik a kézbe is, jó a fogása a készüléknek.
A Z1 Compact kiterjedése számok szerint 127 x 64,9 mm (míg a mezei Z1 144 x 74 mm), vagyis azért csaknem akkora, mint a 2012-es Xperia S csúcsmodell (ami 128 x 64 x 10,6 mm). A vastagsága 9,5 mm, ami pont egy mm-el kövérebb a Z1-nél, ugyan nem lenne baj, ha vékonyabb lenne, de ez így is elfogadható szerintem. Súlya 137 g, ez is elég jónak mondható.
Külső
Nagy tesójához hasonlóan remek dizájnt kapott a Z1 Compact is, ami többnyire pontosan ugyanúgy néz ki. Az eltéréseket a Z1 Compacton a jobban lekerekített sarkok, az ellentétes oldalon található SIM kártya foglalat és a LED vaku a lencse mellett (és nem alatt) való helyezkedése jelentik. Letisztult, elegáns, és minőséget sugall, jó ránézni. És nem csak sugall, valóban minőségérzet tapasztalható a kézbevételkor, a keret fémből van, míg az elő- és hátlapot egy-egy üveglap alkotja. Az összeszerelési minőség a tesztkészüléken nem teljesen makulátlan, mivel határozott nyomkodás esetén elő tudtam csalni egy kis nyikorgást, különben jól össze van rakva a készülék. Bízom benne, hogy ez csak a tesztpéldány sajátja, a Sony e tekintetben nem szokott csalódást okozni.
Tartozékok
A tesztkészülék dobozában csak a minimálisan elvárható arzenál lapul (USB kábel és töltőfej), bár egy alapkategóriás fülest azért igazán berakhattak volna.
Felszereltség
A fülhallgatónkat a készülék tetején lévő 3,5 mm-es jack aljzatba dughatjuk bele, ami fedetlen, és ez – annak tekintetében, hogy a készülék vízálló – egy jó pont. Örvendetes az IP 58-as védettség megléte, miszerint porálló és 1 méter vízben kibír félórát. Bal oldalon a legfölső ajtó az USB csatlakozót rejti, mellette a Micro SD kártya foglalat ajtaja, majd a Z Ultrán megismert mágneses dokkoló csatlakozó következik, míg lentebb a SIM kártya ajtaját találjuk. Jobb oldalra tekintve lehetünk figyelmesek a Sony Mobile védjegyévé vált ezüst kör alakú bekapcsoló/képernyőzár feloldó gombra. E mellett a hangerőszabályzó billentyű kapott helyet, lentebb pedig szerencsére ott egy kamera billentyű is, aminek sajnos kicsit nehéz eltalálni a nyomáspontját, és néha nehéz benyomni, ami veszélyeztetheti a kép élességét. A készülék sarkára ezúttal is került egy nyakba akasztó lyukacska.
A készülék alján egy csíkban húzódik a szokatlanul nagy hangszóró, ami ennek ellenére csak átlagos hangminőséggel szól.
A leszedhetetlen hátlap tetején látható a előlapi beszédhangszóróhoz hasonló nyílású másodlagos mikrofon, és ott a 20,1 megapixeles kamera, mely mellé persze adott egy LED vaku is. És persze a feliratok sem maradhatnak le, középen a Sony és az NFC logó (párosítás esetén ide kell érinteni az eszközt) valamint alul az Xperia felirat díszeleg.
Az előlap tetején, a Sony felirat fölött található a telefonhangszóró, melynek nyílásába építették bele az állapotjelző LED-et, ami színekkel tájékoztat ha kapásunk van vagy lemerülni készül az akku. A kijelző fölött jobbra találjuk a 2,2 megapixeles előlapi kamerát, míg balra egy fényérzékelőt.
Kijelző
Az előlap fekete üveglapjába oltott kijelző egy sima HD, azaz 720 x 1280 pixeles panel 342 ppi pixelsűrűséggel. Mint tudjuk, a felbontás az egyik dolog , amiben a Compact kevesebbet tud a nagytesóhoz képest, hiszen a mezei Z1 fullHD (1080 x 1920 pixel, 442 ppi) panelje azért élesebb, de ez a ppi még mindig jónak számít, legfeljebb a sasszeműek láthatják a pixeleket. Mondjuk én látom, de nem zavaró. A kijelző ezúttal már – elsőként a Sony mobilok történetében – IPS panel, vagyis a Sony-nak elege lett a kijelzőt illető kritikákból, és ezzel a megoldással igyekezte orvosolni azokat. A Triluminos és X-Reality technológiával felvértezett megjelenítő valóban elég kontrasztos, élénkek a színek és remek betekintési szöggel is rendelkezik, egyszerűen gyönyörű képet ad. A fekete is mélyebb picit a korábbi kijelzőknél, napfényben viszont csak átlagos az olvashatósága. Közelről szemlélve egyébként az éles látásúak észrevehetik, hogy nagyon halványan csíkos a megjelenített kép, ilyet eddig nem tapasztaltam még Xperiákon, de ez már csak szőrszálhasogatás. A kijelző tapicskolása közben egyébként feltűnt, hogy az üvege kicsit puhább, mint a korábbi modelleké, ez a védőfólia miatt lehet, amit nem érdemes leszedni, már csak azért se, mert azon van a Sony felirat is.
A következő részben betekintünk a szoftverbe is.