Mint azt már korábban írtam, voltam olyan szerencsés, hogy a Sony Ericsson Xperia X8 tesztkészülék Android 1.6 rendszerrel a fedélzetén érkezett meg hozzám így lehetőségem van összevetni a 2.1-es verzióval. Első körben természetesen a régi OS-t vesszük górcső alá, hamarosan pedig jön a frissített verzióról is az írás.
Mindenek előtt viszont vegyük szemügyre a hardvert! Processzorból egy Qualcomm MSM7227-es került a gépbe, ami 600 MHz-en ketyeg, ugyanez a lapka már bizonyított az Xperia X10 Mini / Mini Pro párosban is. RAM és ROM szempontjából is a tesókra hajaz az X8, azaz mind a két esetben 256MB áll a rendelkezésünkre. Összességében semmivel nem éreztem lassabbnak az X10-től a kis Hófehérkét, teljesen rendben van a sebessége, minden megfelelően működik Android 1.6 alatt is. Lassulás egy helyen tapasztalható, bár ott mindig, a Timescape frissítése esetén, ha frissítjük a bejegyzéseket mindig belassul az X8, bár nem vészes a dolog. Ez valószínűleg a 2.1 telepítését követően meg fog változni, hamarosan erre is fény derül.
A kezdőképernyő a Minikből ismerős 4 sarkos verzió, egy biztos: piszkosul jól és gyorsan kezelhető. Minden érintésre azonnal reagál. Itt jön a képbe a Sony Ericsson Aspen, amiben ugyanez a hardver dolgozik, és mégis lényegesen lassabb, arra is Android kellett volna!
A telefon funkciókkal nem akadt probléma, itt is minden rendjében működik. Jól kezelhető a telefonkönyv is, de a híváslista az ami egyszerűen a legjobban bejött, természetesen a tárcsázó is teszi a dolgát.
A Timescape! Még mindig ugyanaz a problémám vele: egyszerűen nincsenek kihasználva a benne rejlő lehetőségek. Szépnek szép, pofásnak pofás. A Facebook résszel nincs problémám, a Twitter viszont nem az igazi, ugyanis külön klienst nem kapott, így ha reagálni akarok egy bejegyzésre, azt csak a böngészőn keresztül tehetem meg, és így nincs értelme a dolognak. Egyéb tekintetben én még mindig szeretem!
A főmenü több lapos, amik között oldalra tudunk mozogni, egy lapon egyszerre 12 ikon jelenik meg, teljesen rendben van, itt sincs probléma a sebességgel.
A böngésző nagyon jól működik, támogatja a több lapos böngészést, az oldalakat szépen tördeli, több lépésben nagyíthatunk. Ami viszont a legfontosabb, hogy gyors, a képernyőforgatásra is gyorsan reagál, teljesen rendben van. Ha már az internetnél tartunk, akkor érdemes megemlíteni a teljes adatkommunikációs arzenált: van GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA és WiFi is. Neten való szörfözésre teljesen alkalmas az X8.
A beállítási lehetőségek száma a rendszerre jellemzően megvannak, tökéletesen áttekinthető és használható. Nem kell professzornak lenni, hogy valaki eligazodjon benne (mint például a Windows Mobile esetében).
Adott még a fényképalbum, ami szépen, időrendben rendezi a képeket, gyorsan és jól működik. Nagyítani úgy tudunk, hogy kétszer rábökünk a kijelzőre, ezzel csak annyi a problémám, hogy nincs lehetőség a fokozatos nagyításra.
Nekem már alapból a megújult Android Market volt, ami változatlanul jól és könnyen használható.
Van természetesen ébresztőóra, amiben beállíthatunk rengeteg időpontot. A kezelési útmutató Sony Ericsson szokás szerint a készüléken tanyázik, ami sokaknak pozitív lehet, mivel így mindig náluk van. Van még nekünk jegyzet menüpontunk is, a cetlikhez riasztást is beállíthatunk, így egyben az emlékeztető funkcióját is betölti. A naptár havi és napi nézet megjelenítésére képes, jól és könnyen kezelhető.
Van még nekünk FM Rádió is, amihez az antenna természetesen a headset. A rádió RDS képes, gyorsan és jól működik, mindezen felül a kezelőfelülete is látványos.
Az üzenetkezelés is teljesen rendben van, az SMS-eket chat szerűen jeleníti meg. A virtuális QWERTY billentyűzet jól használható, ami működik fektetett módban is. Érdekes, hogy az ékezeteket magának pakolja be a szoftver, tehát nem árt odafigyelni, hogy mit mire javít, de összességében jó hatásfokkal dolgozik.
A Facebook app mindenki igényeit kielégítő, adott közel minden, ami a böngészős verzióban. Működik a Facebook chat is. Ami számunkra talán érvágás lehet, hogy hazánkban nem elérhető a Facebook Places, de gondolom enélkül mindenki tud élni, ha nem, akkor pedig ott van a Foursquare. Mondjuk ez nem is az X8 hibája.
A videó lejátszó a végletekig egyszerű, semmi extra, de legalább gyors.
A zenelejátszó valahogy nem az igazi, jól működik meg minden, de nagyon hiányzik a hangszínszabályozó. Ami viszont még mindig jó az az infinite gomb, ami segítségével összegyűjthetünk mindent az aktuálisan játszott számról a YouTube-ról és a PlayNow-ról. A hangminőség egyébként teljesen rendben van.
A YouTube kliens működik, kezelhetjük a profilunkat, tölthetünk fel videót, ami viszont a legfontosabb, hogy meglehetősen kevés adatforgalmat generál.
A Google Maps jól működik. A legjobb, hogy adott a Latitude támogatás és navigálásra is alkalmas lenne hazánkon kívül, az útvonaltervezés az működik. Ja és az X10-zel ellentétben itt már a GPS is lényegesen gyorsabban (szinte azonnal) pozícionál.
Android OS lévén természetes a Gmail és a Gtalk támogatás, mind a kettő tökéletes.
A TrackID-t senkinek nem kell bemutatni, még mindig tökéletes. Van egy biztonsági mentés készítésére alkalmas programunk is, ami szintén könnyen használható. Az adatfigyelő sokaknak az egyik legtöbbet használt alkalmazása lehet a kezdetekben, ugyanis ezzel mindenki felmérheti, hogy a Timescape vagy akármelyik internetre kapcsolódó alkalmazás mennyi plusz költséget generál.
Természetesen van időzítő, stopper és alapfunkciós számológép, mindegyik működik, több karaktert nem nagyon érdemelnek.
Játékokból adott a Crazy Penguin, amiben pingvineket dobálni, van még a Creatouch nevű értelmetlen valami, és a Tower Bloxx nevű felhőkarcoló építő alkalmatosság. Egyik sem fog minket 1-2 percnél tovább lekötni.
Mindezeken felül van lehetőségünk szinkronizálásra is, rögtön két alkalmazással: Sony Ericsson Sync, RoadSync, valamint a navigálásért felelős Wisepilot online verziója.
Mindezzel természetesen nem ért véget a lista, hiszen ott van nekünk a Market a maga több ezer alkalmazásával, így mindenki pótolhatja azt, ami hiányzik.
Pár napon belül jelentkezem az Android 2.1 írással!