Kamera
A masina kamerájának specifikációja teljesen megegyezik az elődmodellével, vagyis egy 20,7 megapixeles Exmor RS szenzorról van szó G lencsékkel, LED vaku társaságában, ami immár erősebb fényerővel rendelkezik.
Beállítások
- A Kiváló automatikus módban a kamera maga próbálja felismerni, hogy melyik a legideálisabb beállítás az adott fényviszonyokhoz, ekkor csak legfeljebb 8 megapixeles képeket készíthetünk, de kisebbeket se.
- Kézi módra kapcsolva már több beállítást is használhatunk. Állíthatjuk a felbontást (2,3,8,15.5,20,7 megapixel) van fókusz üzemmód, valamint a piszkálhatjuk a fényértéket, a fehéregyensúlyt, az ISO-t, a fénymérést, és bekapcsolhatjuk a képstabilizálót, az érintésre történő felvételt, vagy a HDR funkciót is.
- Állíthatjuk a képarányt; van többféle vaku; önkioldó, mosolyfelismerés, gyorsindítás, sorozatfelvétel, elláthatjuk helycímkékkel képeinket, kikapcsolhatjuk a zárhangot, használhatjuk a hangerőbillentyűket zoomolásra.
- A gyorsindítással az exponáló gomb hosszan nyomásával elindíthatjuk a kamerát, vagy beállítástól függően akár rögtön el is süthetjük a képet lezárt képernyő esetén is.
- A Sound Photo-val a fotókhoz hangot is vehetünk fel
- Az AR szórakozással képeinket feliratokkal és objektumokkal díszíthetjük
- A Többkamerás móddal több szögből vehetjük fel ugyanazt a képet.
- Az Arccal funkcióval felvetjük a szelfinket a fényképekre
- Készíthetünk 4K felbontású videót
- A Timeshift video-val lassított felvételeket lőhetünk
- A kreatív effektussal a szoftver felkínál pár változatot a fotózandó képről.
- Elmosódott hátterű képeket lőhetünk
- A Timeshift Burst móddal a kamera egy pillanat alatt lő egy csomó képet, majd azok közül kiválaszthatjuk a legjobban sikerült képeket.
- Youtube-on adhatunk élő közvetítést
Képminőség
A készülékkel lőtt képek minősége – azt kell mondjam – nem okozott pozitív csalódást, többre számítottam. Kicsit olajfestményesre sikerültek a felvételek szerintem, bár persze azért rondának se nevezném őket. A videók is viszonylag szépek, bár igazából a szokásos minőség.
Összegzés
Nem vall szégyent a Sony kicsinyített csúcsmobiljának második generációja sem, sőt, ahol kritikákat kapott az előd készülék, azok jelentős részét befoltozták, ezáltal még vonzóbb ajánlattá avanzsálva azt. Ha a nagytestvérrel, a Z3-mal hasonlítjuk össze, akkor ezúttal is csak a kijelző ahol a Compact egy kicsit kevésbé menő, mivel ugye kisebb méretű és a kisebb felbontás miatt a pixelsűrűség kisebb, bár így is egész rendben van.
A kamerán ugyan még mindig van mit csiszolni, de egyébként úgy gondolom, hozza a kötelezően elvárhatót a készülék mindenhol.
Mivel már 2014. októbere óta piacon van a készülék, ezért már az ára is elért egy olyan szintet, ami miatt aki korábban drágának találta, az is elgondolkodhasson a beszerzésén. Amit én javaslok is.
Hogy érdemes-e váltani a Z1 Compact-ról erre a készülékre? Szerintem csak akkor, ha a váltás nem terhel meg anyagilag. Egyéb esetben azt mondanám, hogy esetleg várd meg mire az utódkészülék, a Z5 Compact ára olyan szintre esik az ára majd, ami számodra kedvező lesz.
10 pontos értékelés:
- Design: 9
- Kijelző: 9
- Anyaghasználat és az összeszerelés minősége: 10
- Kezelhetőség, sebesség: 10
- Telefon funkció: 10
- Adatkommunikáció: 10
- Kamera: 6
- Zene és videó lejátszás: 10
- Akkumlátor üzemidő: 7
- Ár / érték arány: 8
Összesen: 8,9
A tesztkészülékért köszönet a Sony Magyarországi képviseletének!